Inovace, která vám pomůže k rychlému růstu

síť

Souhlasíte s tvrzením, že za inovaci lze považovat vše, co vaši stávající činnost zlepší, zkvalitní, urychlí či zlevní? Přicházíme k vám s inovací, která vám umožní zásadně posílit vaše podnikání. Ačkoliv se jedná o inovaci jednoduchou, pomůže vám zdokonalit a posílit více firemních oblastí najednou. Něco podobného jako zabít dvě mouchy jednou ranou.

Účinné a přitom podceňované řešení

O co vlastně jde? Jedná se výhody, které plynou ze vzájemné spolupráce a sdílení zdrojů. Právě dnes, kdy firmy volají po větší efektivitě, konkurenceschopnosti a optimalizaci nákladů, má spolupráce a sdílení zdrojů budoucnost.

Sdílení zdrojů můžeme vidět zejména u firem, které si vzájemně nekonkurují, ale mají stejnou cílovou skupinu, kterou si sdílí. Mezi nejčastější zdroje, které lze sdílet jsou informace, obchodní kontakty, čas, prostory, lidské zdroje, ale i finance.

Sdílení zdrojů vám dokáže podpořit:

 • Obchod,
 • Marketing,
 • Strategii,
 • Výrobu,
 • Optimalizaci časových a finančních nákladů.

Nejvhodnější je použít sdílení zdrojů v oblastech, které jsou nejslabší nebo jsou pro vás nejnákladnější. Bohužel je mnoho firem, které si potřebné zdroje pro obchod, strategii a marketing apod. zajišťují nákladně a pracně sami.

Přitom zajišťovat si tyto zdroje vzájemným sdílením je mnohem výhodnější, než si je zajišťovat vlastními silami. Zkuste se zamyslet sami, jaké oblasti byste ve vaší firmě chtěli podpořit sdílením a jakou cenu může mít pro vás jeden jediný strategický partner.

Strategický partner nebo celá síť

Dovedete si představit, že byste měli místo jednoho strategického partnera celou kooperující síť? Pokud chcete dosáhnout zásadního posunu prostřednictvím vzájemné spolupráce a sdílení zdrojů, tak se určitě nespokojte s jedním či dvěma strategickými partnery.

Pokud se naučíte využívat sdílení např. se dvěma strategickými partnery, začnete přemýšlet ve velkém a vytvořte si celou síť strategických partnerů. S využitím principů vzájemné spolupráce a sdílení v rámci celé sítě, se dostáváte na vyšší úroveň, které pak odpovídá i podstatně větší přínos.

Jak tedy na prosperující, kooperující síť?

Pro dobře fungující spolupráci se strategickými partnery, ale i pro síť potřebujete kvalitní systém, který bude řešit spolupráci komplexně a bude pro všechny zúčastněné transparentní a vzájemně výhodný. Naše zkušenosti ukazují, že úspěšné kooperující sítě by měly mít vyřešené tyto body:

 1. Jasnou vizi, čeho má být spoluprací a sdílením dosaženo.
 2. Mít jasné definované hodnoty, na kterých bude spolupráce a sdílení fungovat.
 3. Být na strategické partnerství a vzájemnou spolupráci dobře připraven.
 4. Mít připravený kvalitní plán, ale i systém pro započetí celé spolupráce.
 5. Umět spolupráci co se týče její velikosti a podpůrných aktivit rozvíjet a řídit.
 6. Mít systém, který dokáže fungování a efektivitu celé spolupráce pravidelně měřit a vyhodnocovat.

Použít outsourcing anebo využít vlastní zdroje?

Rozhodnutí je jednoduché. Pokud máte dostatečné zkušenosti, volné lidské zdroje a čas, je vhodnější, abyste si vše řešili ve vlastní režii. Pokud tomu tak není, využijte služeb specialistů, kteří vám poradí, seznámí vás se všemi výhodami, či případnými úskalími, které lze očekávat. Vyhnete se tak zbytečným ztrátám a nákladům.

Další a často vítanou možností je využít speciality pouze v začátku. V této fázi se řeší poradenství, zaškolení personálu a tvorba systému a nastartování vlastního procesu vzájemné spolupráce sdílení. Tato možnost vám umožňuje mít během několika měsíců ve vlastní režii.

Inspirujte se úspěšnými

Víte co stojí za úspěchem některých firem? Jsou to právě jejich partnerské sítě, holdingy, řetězce či aliance. Všechny bez výjimky využívají principů sdílení bez ohledu, zda se jedná o náklady, reklamu, logistiku, informace, obchodní kontakty a čas.

Je pochopitelné, že se malá firma nemůže srovnávat s nadnárodními společnostmi, ale bez ohledu na to, jak velká je vaše firma, můžete i vy využít podobného principu, který pomohl světovým firmám k velikosti.

Závěrem

Pokud vás myšlenka spolupráce a sdílení zdrojů zaujala a rádi byste se dozvěděli informace:

 • Jak spolupráce a sdílení zafungovaly u jiných společností?
 • Jak by bylo možné využít sdílení zdrojů a spolupráce i u vás?
 • Jak se sdílení zdrojů a spoluprácí začít?

Kontaktujte nás na 602 563 950 či emailem miroslav.kohout@alianceproinovaci.cz

Author: Miroslav Kohout

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *