Proč nenahradí lokalizace globalizaci?

globalizace

Známý Americký ekonom Českého původu Milan Zelený dlouhodobě zastává názor, že globalizace je již za svým vrcholem. Následovat by měl naopak vznik lokálních ekonomik, rozvoj družstevnictví a expanze lokálních měn.
K myšlenkovému proudu lokalizace patří ekonomové Tomáš Sedláček, Ilona Švihlíková a další. Mají za to, že globalizace v oblasti průmyslu, zemědělství, služeb i státních aktivit dosáhla hranice svého růstu. Vede mj. ke snižování pracovních míst, odlivu kapitálu a tím chudnutí celých oblastí. Rozvoj špičkových technologií jako např. 3D tisku, však umožní nízké výrobní náklady už u malosériové výroby a vysokou flexibilitu. Udržení výrobní kapacity v regionu by měla pomoci její družstevní forma vlastnictví z místních lidí. Dalším prostředkem udržení kapitálu by měly být lokální měny.

Obrat, nebo pokračující globalizace?

Za příklad obratu k lokalizaci je dáván návrat části výroby z Číny zpět do USA. Jenže právě ten není s globalizací v rozporu. Naopak. Jedná se o její normální vývoj. Automatizační technologie ve výrobě umožňují postupně minimalizovat podíl drahé lidské práce. V určité chvíli se náklady na logistiku srovnají s náklady na minimalizovanou pracovní sílu v USA. Řízení výroby přes Pacifik přestane dávat mnoha firmám smysl. To je celé. Globální trh to však nijak neovlivní. Nám zákazníkům bude fuk jestli loď s iPhony přijede z východu nebo západu…

Zásadním omylem lokalizátorů je, že regionální výroba přinese bohatství do regionu. Z hlediska velikosti přidané hodnoty má největší podíl vývoj produktu a obchod. Výroba má naopak nejmenší. Právě proto se výroba přesouvá do Číny a jiných oblastí s levnou pracovní silou. Mimochodem o ekonomice založené na montovnách a problémech s odlivem kapitálu se v ČR přesvědčujeme každoročně. Montovny přináší solidní příležitosti ve větších počtech jen lidem s nízkou kvalifikací. Jenže právě tito pracovníci budou brzy nahrazeni roboty. Naopak kvalitních vývojových specialistů, obchodníků a managerů je a bude nedostatek. Bohaté firmy je budou vždy vysávat z regionů a kumulovat ve svých centrech.

Globalizace jako přirozený jev

Domnívám se, že lokalizace ekonomiky je spíše zbožné přání. Globalizace je zcela přirozený jev, který jen využívá výhodnosti využití zdrojů po celé planetě a přijatelné ceny a času dopravy. Ani zdaleka se ještě nevyčerpal. Chudnutí některých regionů nezabrání jejich izolace. Skutečně účinnou obranou bohatství regionů je kvalitní školství, generující kreativní a aktivní lidi, schopné zakládat vlastní firmy. Z pozice státu pak kvalitní a štíhlá administrativa, vytvářející jednoduchá a srozumitelná pravidla hry.

Author: Jan Rechnovský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *