
Podle průzkumu agentury NASA má 98 % zdravých pětiletých dětí inovativnost a kreativitu na úrovni geniality, potom však toto číslo rapidně klesá až ke 2 %. Ještě více alarmující pak je skutečnost, že v rámci Průmyslu 4.0 může být v důsledku automatizace ohrožena až 1/3 pracovních míst s rutinní náplní, kterou lze snadno nahradit stroji. V Evropě to dělá 350 milionů, v České republice pak až 1,8 milionu pracovních míst. To si říká o radikální řešení.

Zde popíšeme jeden ze slibných pokusů, který se snaží o změření aktuální úrovně kreativních a inovačních kompetencí zaměstnanců a o nasazení navazujících aktivit k rozvoji těch z nich, které se ukážou být potlačené. Čili jde o snahu o jakýsi restart kreativity a odložení nánosů, kterými se na nás podepsala civilizace, škola i rutinní pracovní provoz a o její znovuzapojení do užitků pro firmy. Po takovém rozšíření kompetencí je pak šance, že zaměstnanci dnes vykonávající rutinnější činnosti nemusí o svou práci úplně přijít, ale budou moci přejít na pozice s větším podílem kreativních aktivit.
Jak měřit kreativitu a inovativnost?
S tímto řešením přichází společnost Creatixo, která byla vloni podpořena nadací Vodafone jako nadějný start-up a díky tomu získala investora na vytvoření odpovídajícího programu.
Ke zjištění úrovně inovativnosti u zaměstnanců firem tak vyvinula ve spolupráci se společností FBE Praha nový test kreativity a inovativnosti. Právě byla dokončena jeho pilotní studie, která umožnila ověřit správnost jednotlivých položek dotazníku a jeho celkovou reliabilitu a validitu.
Test měří devět složek kreativity a inovativnosti, které jsou potřebné k dosahování praktických výstupů využitelných ve firemní praxi. Těchto devět složek poměrně dobře odpovídá i tomu, jaké vlastnosti najdeme jako základní přirozenost u malých dětí. Jedná se o následující kompetence:
- Odvaha
- Vytrvalost
- Otevřenost
- Představivost
- Empatie
- Nadšení
- Asertivita
- Analytické schopnosti
- Schopnost učení a osobního rozvoje
Společnost však nabízí firmám nejenom změření úrovně kreativnosti a inovativnosti zaměstnanců v těchto 9 kompetencích, ale též srovnání s aktuálními požadavky na danou pracovní pozici.
Jak zaměstnancům navrátit kreativitu a inovativnost – učení hrou
Na vlastní testování pak systematicky navazuje firemní nebo osobní program rozvoje kreativity a inovativnosti v každé ze 77 dílčích podoblastí, které dotazník zkoumá, kde byla zjištěna nějaká slabina.
Společnost Creatixo za tímto účelem vyvinula celé spektrum zábavných her a aktivit sloužících k znovuobnovení úrovně kreativity a inovativnosti u účastníků programu. O svých pokrocích a realizovaných aktivitách si každý z nich vede svůj učební deník.

Navíc na začátek firemního programu probíhá jedno až dvoudenní týmový workshop. Ten umožní zadavateli nejenom nastavit cíle a očekávání od firemního programu. Také dá účastníkům příležitost nechat se otestovat, ale poskytne i skupinová kreativní cvičení a komplexní týmové hry a namotivuje účastníky se do programu pustit skutečně s plnou vervou.
Jak využít osobní efekty programu pro inovativnost celé firmy?
Typicky 4-6-měsíční navazující firemní rozvojový program je pak postaven tak, aby kombinoval osobní užitky pro zaměstnance z rozvoje kreativních kompetencí s praktickými efekty pro zadavatele. Každým programem firmu provází externí lektor, konzultant a kouč, který dohlíží na to, aby vše fungovalo, jak má a pomáhá s aplikací nově naučeného do praxe.
V polovině programu se účastníci sejdou k ověření, že se jednotlivých doporučených aktivit skutečně aktivně účastní a zaznamenali již i první pokroky. Během tohoto setkání si také zvolí oblast, ve které se pokusí navrhnout firmě svůj vlastní zlepšovací návrh nebo realizovat v ní konkrétní zlepšovací projekt, aby výstupem nebyl jen osobní růst zúčastněných, ale i reálný užitek pro firmu.

Na konci programu pak probíhá workshop, ve kterém účastníci absolvují retest ověřující jejich osobní pokroky v oblasti kreativity a inovativnosti a také představí managementu výsledky svých zlepšovacích projektů či návrhů.
Převod testu do příběhu a řešení situací ve virtuální realitě
Tím ovšem tento nový pokus společností Creatixo a FBE Praha o znovunavrácení užitků kreativity a inovativnosti zaměstnancům i jejich firmám zdaleka nekončí. Metodicky bude pokračovat kontrastní validizací testu kreativity na reálné populaci firemních účastníků programu. Ta prověří, jak v testu skórují ti zaměstnanci, kteří mají u ostatních pověst jako nejvíce kreativní a inovativní členové týmu.
Návazně pak zde existuje ještě záměr převést původní dotazník do podoby příběhu a hry s rozhodováním ve virtuální realitě, která má zajistit mnohem přesnější měření daných kreativních kompetencí, než jen formou sebehodnocení. Toto však již bude otázkou až následujícího roku. Za čas se vám ozveme s prvními zkušenostmi.