Open Source – pověry a mýty

open-source

Open Source je jedním z druhů software. Můžete ho potkat v podobě ERP systémů, DMS, CRM, MIS i kancelářských programů. Přesto je s ním spojeno mnoho mýtů a pověr. Jak je to ve skutečnosti?

Open Source představuje legitimní alternativu vůči komerčním softwarovým balíkům. Je ale často levnější. Někteří dodavatelé komerčních balíků to nesou s krajní nelibostí a snaží se od něj zadavatele odradit pomocí nepravdivých informací:

Open Source by seriózní firma nikdy nenabídla.

Ve skutečnosti nabízí software na bázi OS řada předních firem včetně IBM, Oracle, Siemens, Google nebo Red Hat.

Je méně kvalitní než komerční balíky.

Kvalitu OS potvrzuje jeho obrovské rozšíření. Mezi nejznámější platformy patří Linux, Firefox, MySQL, Apache server nebo kancelářský balík Open Office.

Je méně bezpečný

Tím, že Open Source vyvíjí celosvětová komunita programátorů, hledá možné bezpečnostní díry mnohem větší počet osob i automatických nástrojů.

Lze ho použít jen pro nekomerční účely

Programy na založené na Open Source lze použít k jakémukoliv účelu. Je na nich postavena velká část internetových obchodů nebo například weby společností Renault, Mercedes-Benz či magazínu Time.

Kromě nižších nákladů a vyšší bezpečnosti má OS pro uživatele ještě jednu velkou výhodu. Na rozdíl od komerčních balíků totiž není vázán na jednoho dodavatele (Vendor lock-in). Většinou existuje řada firem pracující se stejnou OS platformou. Ale to už vám žádný dodavatel komerčních softwarových balíků neřekne.

Author: Petr Novák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *